Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Aleja Olimpijczyków i Paraolimpijczyków w Wieruszowie

Relacja z trzeciego uroczystego odsłonięcia tablic Władysława Kozakiewicza i Jacka Przebierały w Alei Olimpijczyków i Paraolimpijczyków

W dniu 2 września (sobota) o godz. 15.00 w wieruszowskim rynku miało miejsce trzecie uroczyste odsłonięcie tablic poświęconych ku pamięci osiągnięć Olimpijczyków i Paraolimpijczyków.
W tym roku do wieruszowskiej Alei Olimpijczyków i Paraolimpijczyków dołączyli , odsłaniając pamiątkowe tabliczki Władysław Kozakiewicz – złoty medalista olimpijski z Moskwy oraz Jacek Przebierała dwukrotny brązowy medalista igrzysk paraolimpijskich z Sydney i Aten.
Honorowym Gościom w tym podniosłym momencie towarzyszyli organizatorzy przedsięwzięcia: Prezes Stowarzyszenia Integracyjnego ,,Klub Otwartych Serc” w Wieruszowie – Henryka Sokołowska, Dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Turystyki w Wieruszowie – Maciej Baciński, władze Gminy i Powiatu Wieruszowskiego, a także Poseł na Sejm RP p. Piotr Polak, Prezes RBS w Lututowie, radni Rady Miejskiej w Wieruszowie i Rady Powiatu Wieruszowskiego, Partnerzy przedsięwzięcia: Miejsko–Gminna Biblioteka Publiczna im. W.S. Reymonta w Wieruszowie, Spółdzielnia Socjalna Green Service w Wieruszowie, Zakład Aktywności Zawodowej w Wieruszowie Stowarzyszenie Integracyjne „Klub Otwartych Serc”, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski Warsztat Terapii Zajęciowej w Wieruszowie, Wieruszowski Dom Kultury, podopieczni: DPS, ŚDS, WTZ, ZAZ i innych jednostek zajmujących się aktywizacją osób z niepełnosprawnością, dyrektorzy i uczniowie placówek oświatowych z terenu miasta i powiatu oraz lokalne media.
Podczas uroczystości minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego w kwietniu paraolimpijczyka Krzysztofa Kaczmarka, który w ubiegłym roku odsłaniał w wieruszowskiej alei tabliczkę ze swoim nazwiskiem.
Barwny korowód towarzyszył Olimpijczykom i Paraolimpijczykom, którzy odsłonili swe tablice w drodze na rynek i z powrotem.

Aleja sukcesywnie się powiększa. Od soboty na Rynku znajduje się już 6 tabliczek upamiętniających utytułowanych reprezentantów Polski.

Foto. Piotr Kołodziejczyk


Relacja z uroczystości wmurowania tablic Wojciecha Bartnika i Krzysztofa Kaczmarka w Alei Olimpijczyków i Paraolimpijczyków

3 września zostały wmurowane kolejne tablice sportowców w Alei Olimpijczyków i Paraolimpijczyków mieszczącej się w wieruszowskim Rynku.

Tym razem władze miasta oraz GOSiT zaprosiły Wojciecha Bartnika, brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie oraz Krzysztofa Kaczmarka, złotego medalistę z paraolimpiady w Sydney w pchnięciu kulą. Uroczystość rozpoczęła się o godz.15.00, wprowadzeniem pocztów flagowych reprezentujących lokalne kluby sportowe: UMLKS Start Wieruszów oraz Husaria Wieruszów. Stowarzyszenie Integracyjne Klub Otwartych Serc reprezentowane było przez sztafetę z symbolicznymi pochodniami olimpijskimi natomiast gości honorowych wprowadzały dziewczynki reprezentujące Gminny Uczniowski Klub Sportowy „PROSNA” Wieruszów. Następnie odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego oraz hymn olimpijski. Po odsłonięciu tablic Wojciech Bartnik, który z przyczyn rodzinnych dokonał tego aktu już o godz. 13.00 oraz Krzysztof Kaczmarek, złożyli pamiątkowe autografy na swoich zdjęciach.


Koszt organizacji otwarcia Placu Olimpijczyków i Paraolimpijczyków w Wieruszowie

Informujemy mieszkańców gminy, że w związku z otwarciem „Placu Olimpijczyków i Paraolimpijczyków” w wieruszowskim rynku w dniu 23 października 2015 roku z budżetu gminnego wydatkowano następujące kwoty z przeznaczeniem na:

- wykonanie odlewu 2 tablic z brązu (wbudowano je w płytę chodnika) wraz z transportem – brutto 2.737,98zł,
- wykonanie tablicy informacyjnej z nazwą placu oraz zakup elementów do jej montażu – brutto 280,44zł,
- zakup księgi pamiątkowej – brutto 69,90zł,
- montaż tablic pamiątkowych w płytach chodnikowych – brutto 307,50zł,
- zakup 3 wiązanek kwiatów i 2 róż dla zaproszonych gości oraz wstęgi na odsłanianą tablicę – brutto 161,00zł,
- zakup potraw regionalnych od lokalnych kół gospodyń – brutto 818,00zł.

Łącznie z budżetu gminy na organizację otwarcia "Placu Olimpijczyków i Paraolimpijczyków" wydano kwotę brutto 4.374,82zł.


Relacja z otwarcia " Placu Olimpijczyków i Paraolimpijczyków" w Wieruszowie

Piątek 23 października zapisze się w historii naszej lokalnej społeczności, jako dzień w którym nasza gmina podkreśliła, że jest gminą przyjazną, otwartą i tolerancyjną. Uroczystość zainaugurowała młodzież z gminnych jednostek organizacyjnych oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej marszem z pochodniami i zapaleniem symbolicznego znicza. Był Hymn Państwowy, po którym burmistrz powitał wszystkich, którzy zechcieli wziąć udział w uroczystości.

W tym dniu nadano płycie wieruszowskiego rynku nazwę „Plac Olimpijczyków i Paraolimpijczyków”. Uroczystego odsłonięcia tablicy informacyjnej dokonał Marcin Ryszka menedżer krakowskiego Stowarzyszenia  „Nie widzę przeszkód”, które zainicjowało akcję „Pokażcie nas w Rio”.
Następnie zaproszeni na uroczystość sportowcy: paraolimpijka i olimpijczyk odsłonili pamiątkowe tablice, wbudowane w płytę rynku.
Jako pierwsza tablicę poświęconą jej i jej osiągnięciom odsłoniła paraolimpijka Oliwia Jabłońska. Oliwia Jabłońska – polska Paraolimpijka, pływaczka  specjalizująca się w stylu motylkowym. Jest zawodniczką klubu "Start" Wrocław, a jej trenerem jest Wojciech Seidel oraz Beata Pożarowszczyk. Jej sumienność, systematyczność i pracowitość sprawiły, że Oliwia Jabłońska to między innymi:
- wicemistrzyni paraolimpijska (w 2012 w Londynie wywalczyła srebrny medal na dystansie 100 metrów stylem motylkowym)
- wicemistrzyni świata z Montrealu w 2013 r.
- rekordzistka Europy na dystansie 100 m stylem motylkowym z rezultatem 1:08,55
- medalistka Mistrzostw Europy w Berlinie w 2011
- 4-krotna medalistka Mistrzostw Europy w Eidhoven w 2014 roku  (zdobyła złoto na dystansie 100 m stylem motylkowym, dwa srebrne medale na dystansie 400 metrów stylem dowolnym i 200 metrów stylem zmiennym oraz brązowy medal na 100 metrów stylem dowolnym)
- pierwsza w historii zawodniczka ze Starego Kontynentu, która złamała barierę 1:08 w klasie niepełnosprawności S10 na 100 m stylem motylkowym, poprawiając jednocześnie swój dotychczasowy rekord Europy.
Drugim sportowcem, który dokonał odsłonięcia poświęconej jemu i jego osiągnięciom pamiątkowej tablicy był Artur Partyka.
Artur Partyka – polski Olimpijczyk, lekkoatleta, skoczek wzwyż (ma 192 cm wzrostu). Należał do najskuteczniejszych sportowców lat 90. XX wieku. Jak wielu młodych chłopców chciał zostać piłkarzem, jednak jego krucha budowa ciała sprawiła, że został skoczkiem wzwyż.
Talent, pracowitość i właściwa opieka trenerska sprawiły, że Artur Partyka to między innymi:
- 3-krotny olimpijczyk (w Seulu w 1988, w Barcelonie w 1992, w Atlancie w 1996), gdzie zdobył dwa medale olimpijskie (brąz w 1992, srebro w 1996),
- 3-krotny medalista mistrzostw świata na otwartym stadionie,
- 12-krotny mistrz Polski (w latach 1989-2000),
- 3-krotny mistrz kraju w hali (1990, 1991, 1993),
- 3-krotny rekordzista Polski,
- 7-krotny reprezentant Polski w meczach międzypaństwowych w latach 1989-1998,
Aktualny do dziś rekordowy wynik 2,38 m ustanowił w szczytowym sezonie kariery, 18 sierpnia 1996 w Eberstadt. W roku 2000 uzyskał w hali wynik 2,37 m, dający mu miejsce w czołówce tabel światowych.
Artur Partyka to także zasłużony mistrz sportu odznaczony m.in. Srebrnym i Złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i Złotym Krzyżem Zasługi.
W uroczystości wzięli także udział Marcel Jarosławski z Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, poseł RP Artur Dunin, marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, dyrektor PFRON w Łodzi Władysław Skwarka, starosta Powiatu Wieruszowskiego Andrzej Szymanek, zastępca komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Wieruszowie Grzegorz Misiek, burmistrz Wieruszowa poprzednich kadencji Iwona Szkopińska, prezes Stowarzyszenia „Klub Otwartych Serc” w Wieruszowie Henryka Sokołowska, radni Rady Miejskiej w Wieruszowie, dyrektorzy powiatowych i gminnych jednostek organizacyjnych, dzieci, młodzież i mieszkańcy Gminy Wieruszów. Imprezę poprowadził dziennikarz sportowy Rafał Patyra.
Wydarzeniu towarzyszy wystawa okolicznościowa przygotowana przez pracowników Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieruszowie zaprezentowana w Wieruszowskim Domu Kultury. Wystawę można obejrzeć jeszcze w ciągu kilku najbliższych dni – zapraszamy serdecznie do WDK.
Dziękujemy bardzo serdecznie dyrektorom gminnych jednostek oświatowych i opiekunom uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wieruszowie za przygotowanie części artystycznej i pomoc w organizacji imprezy. Podziękowania kierujemy do dyrektorów gminnych instytucji kultury za przygotowanie uroczystości. Marszałkowi Województwa Łódzkiego dziękujemy za dofinansowanie imprezy. Podziękowania kierujemy do przedstawicieli lokalnych mediów oraz TV OPAK, dzięki którym promocja tej imprezy nabrała rozmachu.
Wszystkim osobom, które wzięły udział w uroczystości dziękujemy bardzo za zrozumienie dla idei uroczystości oraz za wspólnie miło spędzony czas.
Wieruszowski rynek w przyszłości będzie zapełniać się kolejnymi pamiątkowymi tabliczkami. Najbliższa kolejna uroczystość zaplanowana jest na 2016 rok. Inicjatywa będzie ponownie okazją do zaproszenia znanych i cenionych sportowców. Zamierzeniem władz samorządu jest stworzenie Alei Olimpijczyków i Paraolimpijczyków na wieruszowskim rynku. Inicjatywa ma także związek z zamiarem utworzenia Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji w Wieruszowie.


I w Polsce Plac Olimpijczyków i Paraolimpijczyków w Wieruszowie

23 października 2015 r. w Wieruszowie odbędzie się otwarcie Placu Olimpijczyków i Paraolimpijczyków. To pierwszy plac o tej nazwie w Polsce mający na celu promowanie zmagań niepełnosprawnych sportowców oraz wspieranie kampanii „Pokażcie nas w Rio”, której inicjatorem jest Marcin Ryszka.

Do tej akcji włączyli się również Przemysław Babiarz, Michał Olszański, Rafał Patyra, Marek Jóźwik, Katarzyna Rogowiec, Paweł Korzeniowski oraz Gmina Wieruszów. Podczas tego wydarzenia zostaną wmurowane pamiątkowe tabliczki  Oliwii Jabłońskiej - polskiej niepełnosprawnej pływaczki  i  Artura Partyki - polskiego lekkoatlety.


Zaproszenie na otwarcie Placu Olimpijczyków i Paraolimpijczyków

Zapraszamy jutro od godz. 10.00 do wieruszowskiego rynku na otwarcie Placu Olimpijczyków i Paraolimpijczyków oraz na odsłonięcie pamiątkowych tablic. Uroczystość rozpocznie się zapaleniem znicza przez młodzież w gminnych jednostek oświatowych oraz z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wieruszowie.

Po Hymnie Polski burmistrz powita zaproszonych gości. Imprezę zainauguruje Pan Marcin Ryszka - jej pomysłodawca. Pamiątkowe tablice, wbudowane w płytę wieruszowskiego rynku odsłonią:
Pani Oliwia Jabłońska - pływaczka,zawodniczka Klubu START Wrocław, rekordzistka Europy, medalistka Mistrzostw Europy,wicemistrzyni Paraolimpiady
oraz
Pan Artur Partyka - lekkoatleta, skoczek wzwyż, medalista Mistrzostw Świata, olimpijczyk.
Po wystąpieniach sportowców odbędzie się część artystyczna (w zależności od warunków atmosferycznych na scenie na płycie rynku lub w budynku Wieruszowskiego Domu Kultury).
W Wieruszowskim Domu Kultury będzie można zobaczyć okolicznościową wystawę oraz dokonać wpisu w księdze pamiątkowej.
Serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału w imprezie.

Comments are closed.